• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Elektrické podlahové topení diskuze

03.04.2016

Ze je topeni drevem nebo uhlim levnejsi nez elektrinou vi asi kazdy. Tohle jsou ale jen mlhave blaboly. Smysl pro realne srovnavani ma jedine cena za 1MWh vyrobenou z jednotlivych paliv (se zahrnutim rozdilne ucinnosti). Který způsob vytápění je nejlevnější?

Tedy: - rozpeti ceny paliva za jednotku - rozpeti jeho vyhrevnosti na jednotku - rozpeti dosazitelne ucinnosti vytapeni danym palivem Pak me nemusi pro srovnani ekonomiky zajimat ani velikost ztrat, protoze musime samozrejme uvazovat stale stejny objekt. (Kdyz budu srovnavat spatne izolovany objekt vytapeny nejdrazsim drevem s nizkoenergetickym domem vytapenym co nejlevneji porizenou elektrikou bude vysledek klidne opacny.) Mimochodem: dynamika v case je taky dost zajimave kriterium. Nedavno jsem zjistil, ze muj dodavatel plnyu PRE zdrazil mezirocne od ledna 2011 do ledna 2012 celkem o vic nez 50 % vcetne pausalu. V takovym fofru se pak ekonomika jednotlivych paliv obtizne porovnava.

  • Pravda, sám bydlím v ND domě s obytnou plochou přes 120m2 a topím elektřinou (topné rohože v podlaze a topné fólie v podhledech) denně na 24stupňů pokud nesvítí slunce to je zadarmo tepla až až neb mám doma manželku s dvěma malými dětmi, běží mi pračka,myčka,čistička, 2lednice, bojler, čerpadla a já nevím co ještě a vychází mi roční spotřeba elektřiny na necelých 30tis a jsem spokojen ... zatím ... uvidíme co vymyslí v budoucnu ČEZ. Na druhou stranu mám známý kteří topí klasickým přímotopem v malém starém, nezatepleném domečku 3+1 a platí ročně 64tis. na zálohách
  • Tyto kalkulace jsou zajimave a dopadnou vzdy stejne. Mame novy RD cca 150m2, vsude podlahove topeni (topnymi kabely). Spotreba elektriky cca 35tis/rok... je to "komfortni" teplo = otoceni koleckem (resp v mem pripade naprogramovani "chytrejsich" termostatu  = to taky dokaze usetrit nemale penize. Pokud budu topit drevem, tak bud muzu objednat drevo viz dnesni ceny cca 1000-1500 m3. Nebo jit do lesa (po dohode s hajnym samozrejme) a "natezit" si drevo treba za 200 kč m3 (teda kdyz ma nekdo moznost, a rozumneho sprace lesa). Takove drevo je sice velmi levne, ale zase to chce "vytezit", dovest, zpracovat a nekde uskladnit tak na 2-3 roky aby vyschlo. Jaka je pak cena prace za toto proti "otoceni knofliku u el. topeni" ? Pokud mam cas, neni to asi problem. Ale pokud jsem podnikatel, asi beru to "otoceni knoflikem"... PS: ac pro me ten les je jednou za rok docela relax. 
  • Podle mého názoru jsou to jen teoretické údaje, které nemusí mít s realitou nic společného. Vytápíme dlouhodobě (30 roků) byt elektřinou (akumulačky + ohřev vody v boileru) a naše náklady jsou nejméně srovnatelné (spíš nižší) s dalšími stejnými byty, ve kterých se topí plynem.