• slidebg120let-zkusenosti

NOVINKY

Podlahové topení bez bourání

19.04.2016

Podlahové topení není novinkou posledních několika málo let, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho kořeny jsou mnohem starší. Sahají už do dob starých Římanů. Nicméně tehdejší technologické možnosti samozřejmě ještě byly na poněkud jiné úrovni.

Jde to i bez bourání podlahy

Na trhu jsou systémy umožňující podlahové vytápění zařídit i tam, kde se s ním původně nepočítalo. Jsou to např. nízkoprofilové desky o tloušťce bezmála 15 mm. Narazíte na jedno omezení. Je potřebné dát pryč koberce. Také je nutno odstranit lepidla a podklad mít perfetně očištěný. Na stávající podlahu bude potřebné aplikovat penetraci pod základní vyrovnávací potěr. V případě dřevěné podlahy je nutná samonivelační hmota. (Vrstva o tloušťce alespoň pět milimetrů.) Jinak ale budete moci desku položit rovnou, aniž byste museli složitě likvidovat starou podlahu. Upevníte ji díky dostatečně pevné samolepicí spodní vrstvě spolu se samolepicím obvodovým pásem. Do desky vysoké jeden centimetr se následně aplikuje potrubí. Více než tyto tři komponenty nepotřebujete. V jednoduchosti je krása, není-liž pravda? Po položení potrubí se aplikuje samonivelační hmota. A následně lze rovnou nainstalovat novou krytinu. V tomto směru nemáte žádná omezení, vybrat si můžete dlažbu, parkety i koberec. Pro dilatační přechody je dilatační profil nalepený rovnou na podlahu. Obejdete se proto bez dilatačních prvků.

Celý systém můžete použít buď jako doplňkový, ale obstojí i samostatně, potrubí totiž můžete položit v dostatečné hustotě. Pokládka je velmi jednoduchá a tento způsob najde dokonalé uplatnění v jakékoli místnosti. Jenom je nutno si ji před začátkem práce rozdělit do vytápěcích okruhů, které mají stejnou velikost. Díky velmi tenké vrstvě se zároveň citelně zkrátí doba, po kterou budete muset čekat, než se podlaha zahřeje. (Výrobce uvádí náběh cca do třiceti minut.) Toto podlahové topení se tak ideálně hodí pro modernizaci budov.