• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Podlahové topení

31.03.2016

Podlahové vytápění se řadí spolu se stěnovým a stropním vytápěním do skupiny velkoplošného vytápění. U velkoplošného vytápění tvoří otopnou plochu obvykle některá ze stěn ohraničujících vytápěný prostor - strop, stěna či podlaha. Velkoplošné vytápění umožňuje sdílet teplo do vytápěného prostoru převážně sáláním.

Velkoplošné vytápění, ať už v podobě podlahy, stěny či stropu, umožňuje sdílet teplo do vytápěného prostoru převážně sáláním, vnitřní povrchové teploty stavebních konstrukcí jsou pak vyšší, než je teplota vzduchu. Sálavá otopná plocha může být součástí stavební konstrukce, jako její nedělitelná součást, nebo je vytvořena jako samostatná otopná plocha.

Od sálající plochy se ohřívají plochy osálané a teprve od sálajících a osálaných ploch se ohřívá okolní vzduch, což je druhá - konvekční - složka z celkového tepelného toku. Povrchová teplota otopné plochy je poměrně nízká, tudíž i teplota teplonosné látky bude nízká. Jedná se proto o nízkoteplotní otopné soustavy, které jsou vhodné pro využívání tepla z nízkopotenciálních zdrojů.
Z hlediska tepelné pohody vnitřního prostředí je důležitým faktorem prostorové rozložení teplot ve vytápěné místnosti. Ideálnímu průběhu teplot vzduchu se nejvíce blíží podlahové vytápění, a to jak ve vertikálním, tak horizontálním směru. Ideálního průběhu teplot u podlahového vytápění je dosaženo jak u teplovodního, tak u elektrického podlahového vytápění. 

Z předchozího textu vyplývá, že ne všechny podlahové soustavy vytápění využívají k přenosu tepla sálání. Podlahové konvektory, neboli fan-coily předávají teplo do vytápěné místnosti prouděním. Prostorové rozložení teplot se u tohoto systému podobá klasickým soustavám, výhodou je skryté umístění otopného tělesa, stejně jako u teplovzdušného vytápění, které rovněž postrádá sálavou složku a k distribuci tepla do místnosti využívá podlahových vyústek.