• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

PODLAHOVÉ TOPENÍ A DŘEVĚNÁ PODLAHA? JDE TO!

06.01.2016

Dřevo vás zahřeje na duši i na dotek, ale místnost nevytopí. Dá se instalovat podlahové teplovodní topení a dřevěná podlaha? ...

Možná jste slyšeli, že když vybíráte do nového domu krytinu nad podlahové topení, nejlepší je zvolit dlažbu, protože nejlépe převádí teplo do místnosti. Ano, z pohledu tepelného odporu se na podlahové topení nejlépe hodí  jako podlahová krytina keramická dlažba. V dnešní době již není problém instalovat při obdobných vlastnostech také dřevěné podlahy.

Přestože u nás neexistuje norma, která by to stanovila vhodnost krytin, profesionálové uvádějí: dřevěná podlaha vhodná pro kombinaci s podlahovým topením nesmí překročit tepelný odpor R = 0,17 m2K/W. Co to znamená pro neprofesionála?

Nejproblematičtější je masiv, prostě jeden kus dřeva. „U masivních dřevěných podlah je podstatný i formát – čím silnější materiál, tím vyšší tepelný odpor a s tím související zvyšující se náklady na topení. A čím větší délka i šířka desek, tím více dřevěná masivní podlaha ,pracuje´. Pokud tedy chcete instalovat podlahové topení a současně i podlahu z masivu, pak si pořiďte co nejmenší formáty, například klasické parkety o délce asi 350–450 mm, šíři 40–60 mm nebo mozaiky. U velkých formátů o délce obvykle od 1000 mm a šíři od 90 mm – na 100% dojde ke vzniku spár mezi jednotlivými lamelami“. Taková podlaha podlahová krytina může být velmi brzy méně vzhledná.

Proto jsou ideální vícevrstvé dřevěné krytiny (2-5vrstvé), přičemž jejich nižší výška, 7-17 mm, slibuje perfektní hodnoty tepelného odporu pro podlahové teplovodní topení.

Teplovodní podlahové topení, nebo elektrické?

Lépe si stojí teplovodní podlahové topení, které podle odborníka povolují snad všichni výrobci či prodejci. 

Závěrem: dávno jsou pryč časy kdy podlahové topení a dřevěné podlahy nebylo možné instalovat. Díky dnešním technologiím si dřevěná krytina perfektně rozumí s podlahovým teplovodním topením. Pro krásu a příjemný pocit dřevěnou krytinu na podlahové topení rozhodně doporučujeme.