• slidebg120let-zkusenosti

NOVINKY

Podlahové topení Ostrava

18.04.2016

Pokud se v Ostravě a jejím okolí uvažujete o výměně nebo montáži podlahy je dobré myslet i na úspory nákladů na bydlení a zvýšení jeho komfortu nejen užíváním kvalitní podlahy. Vyplatí se investici do podlahy navýšit o pořízení podlahového vytápění. Podlahové vytápění může uspořit až desítky tisíc korun za rok.

Princip podlahového vytápění

Vytápěná podlaha má stejnou skladbu jako plovoucí podlaha. Na stropní konstrukci leží tepelně izolační vrstva, na ní akumulační vrstva a nášlapná vrstva.
Teplá voda nebo elektřina zahřívá akumulační vrstvu a ta vyzařuje teplo do místnosti. Od stropní konstrukce a stěn je akumulační vrstva oddělena tepelnou izolací.

Nášlapná vrstva může mít tepelný odpor nejvýše 0,15 m2K/W, jinak bude zadržovat teplo v podlaze. Pro představu:

koberec tl. 10 mm má odpor 0,15 m2K/W
dřevěné parkety tl. 8 mm mají odpor 0,05 m2K/W
PVC tl. 5 mm má tepelný odpor 0,022 m2K/W
Dlažba tl. mm má tepelný odpor 0,011 m2K/W

Abychom se cítili pohodlně, nesmí být vyhřívaná podlaha příliš horká. Maximální teplota na povrchu podlahy pro obytné místnosti je 29°C. Pro dlouhodobě sedící osoby je optimálí teplota 25°C, pro dlouhodobě stojící 23°C.

Teplovodní vytápění

U těžkých vytápěných podlah se jako tepelná izolace nejčastěji používají profilované polystyrenové desky, ty vymezí rastr do kterého se osadí topní hadi. Ti se posléze zalijí betonem. Tloušťka betonu nad topným hadem by měla být alespoň 35 mm. Tak se dostaneme k celkové tloušťce akumulační betonové vrstvy cca 60 mm.
U litých podlah se akumulační vrstva vylévá nadvakrát. První vrstva zakryje topné hady a druhá dorovná podlahu, tím se zamezí prokreslování topných hadů do betonu a zajistí to jejich lepší stabilizaci.

U lehkých plovoucích podlah je topné hady možno položit do mezery pod dřevotřískové desky.

Topná voda pro podlahové vytápění má teplotu kolem 40 °C, oproti radiátorům se 60–70°C.