• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Podlahové topení teplovodní

03.04.2016

Odborníci definují podlahové vytápění jako nízkoteplotní sálavý systém. Na rozdíl od klasických radiátorů využívá teplovodní podlahové vytápění nižších teplot (teplota podlahy by neměla překročit 29°C a teplota v trubkách 50°C, přičemž v radiátorech se používá voda teplá až 90°C) a velkou plochu s akumulační schopností, z níž sálá teplo do okolí.

Sálavé teplo vás ohřívá, i když teplota vzduchu v místnosti nedosáhla ani 18°C. Na dlažbě s teplotou 29°C neucítíte na bosých nohou nic. Nebude se vám zdát studená, protože neodvádí teplo z povrchu vašeho těla, ale ani teplá, protože není teplejší než vaše nohy.

PROČ JE TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ ZDRAVĚJŠÍ?

Velká plocha vyzařování podlahy zajišťuje přirozené a mimořádně rovnoměrné šíření tepla. Prostory vytápěné teplovodním podlahovým vytápěním dosáhnou všeobecně při stejné teplotě sálání stejnou tepelnou pohodu, jako malé, vysoce zahřáté topné plochy se vyznačují větší teplotou vyzařování.

Proto lze při stejném pocitu příjemného tepla obvykle snížit u teplovodního podlahového vytápění teplotu vzduchu až o 2°C oproti běžným statickým topným plochám. V místnosti s podlahovým vytápěním budete mnohem méně vystaveni zvířenému prachu a nepocítíte ani nepříjemné účinky suchého vzduchu – tyto problémy jsou typické pro často přetápěné byty s klasickým ústředním vytápěním.

Teplo sálající z podlahy také vysouší stěny už nízko nad podlahou – výhodné do přízemních a suterénních místností a dále do místností vlhkých (koupelny). Vysoušením a rovnoměrným prohříváním místností lze zabránit vzniku plísní.

CO JE TO TZV. SUCHÉ A MORKÉ TOPENÍ?

Teplovodní vytápění se dělí na podlahové vytápěcí systémy mokré a suché. U mokrého systému je otopná deska z cementové směsi nebo samonivelační anhydritové směsi a potrubí systému, ve kterém se topí teplou vodou, je možné pokládat na rovnou plochu tepelné izolace.

Podlahové vytápěcí systémy suché se nejčastěji využívají v podkrovních a půdních bytech s dřevěnou konstrukcí podlah nebo u dřevostaveb. Základním materiálem jsou izolační desky, které se vtlačí do vylisovaných výstupků systémové desky a dále slouží k uložení potrubí a k přenosu tepla.

Systémové desky usnadňují topenářské práce, zrychlují montáž a umožňují okamžité uvedení do provozu, na kvalitu podlahového topení ovšem nemají žádný vliv. Využitím systémové desky se uživatel dobrovolně vzdává vyšší účinnosti systému, ideálního přenosu tepla a zkrácení zátopu.

JAKÁ JE NEJHODNĚJŠÍ PODLAHOVÁ KRYTINA PRO TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ TOPENÍ?

Nejvhodnější krytinou pro teplovodní podlahové topení je dlažba. Důvodem je to, že dobře vede teplo. Výborně však podlahové vytápění funguje také ve spojení s laminátovými podlahami, parketami, koberci, plovoucími podlahami či linolei určenými speciálně pro podlahové vytápění.