• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Podlahové topení je zcela neviditelné ale velmi efektivní

09.01.2016

K výhodám teplovodního podlahového topení patří jeho úplná neviditelnost(oproti radiátorům) a velmi nízké provozní náklady v porovnání s radiátory. /// Přečíst celý článek...

Podlahové topení je zcela neviditelné ale velmi efektivní

K výhodám teplovodního podlahového topení patří jeho úplná neviditelnost(oproti radiátorům) a velmi nízké provozní náklady v porovnání s radiátory.
Podlahové teplovodní topení se perfektně plánuje v novostavbách, jeho instalaci lze ale zahrnout i do rekonstrukce staršího bytu. Můžeme si vybírat ze třech druhů: klasické podlahové topení teplovodní, podlahové teplovodní topení RENOVA (modernizace bez bourání) nebo podlahové topení elektrické. Každý systém má své výhody.
Základní pravidla
V místnostech kde je instalováno podlahové topení není nutné mít pouze dlažbu. Ta má sice nejlepší teplonosné vlastnosti, ale rozhodně to není jediná varianta. Na podlahové topení můžeme umístit dřevěné podlahy, vynil, plovoucí podlahu, koberec s krátkým chlupem, lino či parkety. Parkety je vhodné instalovat jen pokud mají certifikát o možném použití na podlahové topení.
Z praktického i ekonomického hlediska je nejlepší nainstalovat podlahové vytápění do všech místností domu nebo bytu. Vynecháváme jen místa, která jsou stabilně zastavěná (pod kuchyňskou linkou, vestavěnými skříněmi, vanou nebo pod krbem).
Standardně podlahové topení využívá izolační vrstvu podlahy navrženou stavebním projektantem. NA tu položí speciální folie a instaluje se podlahové topení pomocí fixační lišyt či příchytky. U rodinných domů se do přízemí a pater dává izolační polystyren EPS 100 či polystyren EPS 150.
Podlahové teplovodní topení se zalévá speciální samonivelační anhydritový potěrem(lité podlahy) o tl. 50-60 mm nebo betonem o síle 60mm.

Princip fungování

Podlahové vytápění vytápí místnosti sálavým způsobem, kdy teplý vzduch zvolna vzlíná do vytápěné místnosti. U podlahy je proto vždy tepleji než ve výši hlavy. Což je nejpřirozenější způsob topení pro lidský organizmus a samozřejmě také nejzdravější.
Při topení radiátory, se naopak stává, že vzduch ve výšce hlavy máme velmi teplý, ale nohy zůstávají v chladu, což nám není vůbec příjemné. Abychom dosáhli pocitu tepla i na nohou, zbytečně přetápíme celou místnost a tím docela dost zvyšujeme náklady na topení.
V současných novostavbách se podlahové teplovodní vytápění instaluje jako hlavní a jediný zdroj tepla. Žádné radiátory mimo koupelnový otopný žebřík nejsou potřeba.
Ve starších stavbách, které mají větší energetické ztráty, je třeba podlahové topení nainstalovat ve zhuštěnějším modu a doplnit koupelny a koupelnové(žebříkové radiátory)
V koupelnách se podlahové topení dimenzuje na teploty 25-29 °C
Teplovodní podlahové topení pro novostavby
Stavební konstrukce potřebná pro teplovodní podlahové topení je nejčastěji 10-18cm. Teplovodní topení se pokládá tzv. mokrou cestou (nejlevnější systém), kdy se potrubí pro podlahové topení zalévá betonem nebo litou anhydritovou směsí(lité podlahy).
Cena za podlahové topení, izolace a lité podlahy?
Hrubě lze odhadnout, že dodávka teplovodního podlahového topení pro rodinný dům, včetně autorizované montáže, vyjde zhruba na:
Cena za podlahové topení: 600-850 Kč/m2 (dle značky)
Cena za izolace,polystyren EPS 100) 1.500Kč/m3
Cena za lité podlahy nebo beton: 280-340Kč/m2
Zdroj: Tradiční topenářská firma Eurosystemy
Odborná instalace včetně lité samonivelační podlahy obvykle zabere tři až pět pracovních dnů.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Každá místnost má svůj samostatný okruh, který lze s pomocí rozdělovače perfektně regulovat či uzavírat.
Při porovnávání provozních nákladů na vytápění podlahové a radiátorové lze počítat s úsporou nákladů ve výši 25 až 35%
V současné době je podlahové teplovdní topení díky regulačním prvkům v podstatě srovnatelné s regulovatelností jiných systémů. Inteligentní termostaty zajistí teplo vždy včas a v době, kterou požadujete. Žádné čekání ne teplo.
Podlahové teplovodní topení RENOVA (modernizace bez bourání)
RENOVA: zázrak pro stávající domy
Nízkoprofilové podlahové topení RENOVA je systém nové generace, který lze aplikovat přímo na stávající podlahu a to bez nutnosti bourat podlahy. Systém je vysoký pouze 15mm, takže vám po aplikaci nevznikne žádný problém ve výškách místností.
Renova je plnohodnotný systém, který dokáže vytopit jakoukoli místnost a to díky vysoce kvalitní trubce o průměru 10mm. Potrubí je nainstalováno ve vysoce zhuštěném modulu takže nevznikají žádná studená místa a systém Renova vám perfektně vytopí celý dům.
Systém se zalévá vysokopevnostní litou podlahou, takže na podlahu můžete umístit jakýkoli nábytek a to i s nožičkami. Podlahové topení Renova se napojuje na běžný systém topení ať již jde o plynový kotel, elektro kotel, kotel na tuhá paliva či tepelná čerpadla.
Po vyschnutí úzkoprofilové podlahy (cca 24h) se může pokládat jakákoli podlahová krytina vhodná na podlahové topení.
Díky podlahovému topení Renova může mít podlahové vytápění každý i když s tím dopředu nepočítal.
Elektrické podlahové topení: vlastnosti
Elektrické podlahové vytápění se od teplovodního liší absencí potrubí v podlaze. Jejich funkci nahrazují tenké elektrické dráty, eventuálně celé elektrické mříže, které vyhřívají své okolí. I jejich vrstva se zalévá anhydritovým potěrem(lité podlahy Cemex, Cemix). Celková výška elektrického podlahového topením se liší pouze instalovaným elektrickým drátem. Vrstvy zůstávají stejné(izolace polystyren EPS 100, lité podlahy 50-60mm). Náklady na instalaci ve srovnatelné kvalitě materiálů s kvalitním podlahovým topením jsou obdobné. V případě že využijete těch nejlevnější elektrických drátů tak může být pořizovací cena nižší. Ve variantě inteligentního elektrické drátu je cena za elektrické podlahové topení podstatně vyšší než je tomu u varianty podlahové teplovodní topení.
Elektrické podlahové vytápění/topení lze regulovat pomocí termostatů. Zaregulujete každou místnost stejně jako u varianty teplovodního podlahové vytápění. Náklady na provoz topení jsou sice podstatně vyšší a pro některé stavebníky je elektrické podlahové topení schůdnější variantou.
Elektrické podlahové topení: instalace
Instalace podlahového vytápění musejí vycházet z projektu, pokud stavíme bez projektu, může nám takový projekt vytvořit firma zabývající se výrobou, prodejem a instalací podlahového topení.
Elektrické podlahové topení lze nainstalovat také svépomocí podle přiloženého návodu. Tohle doporučujeme jen pro malé plochy. Vlastní zapojení do elektrické sítě musí dle zákonů České republiky zapojit profesionál a vystavit revizní zprávu. Většina stavebníků co staví celý dům svépomocí spíše vsadí na odbornou firmu, která podlahové topení nejen prodává, ale také instaluje.