• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Regulace podlahového topení

03.04.2016

Regulace teploty v jednotlivých místnostech s podlahovým vytápěním je nezbytnou součástí kvalitního podlahového topení. Jejím úkolem je udržení požadované teploty v jednotlivých místnostech.

Dokáže reagovat na externí tepelné zisky (osluněním, vařením, krbem, provozem elektrických spotřebičů...), a tím v maximální míře eliminuje přetápění či nedotápění jednotlivých místností. Zajišťuje tedy maximální tepelnou pohodu při minimálních provozních nákladech.

Dosavadní praxe jednoznačně prokázala, že donedávna používaná centrální regulace pouze teplotou topné vody není schopna poskytnout potřebný komfort a je i provozně nákladnější. Naši zákazníci velmi oceňují, že mají možnost nastavit si v jednoltivých místnostech různé teploty a to i v různé denní době.

Proč nenastavit dětem v pokoji přes den vyšší teplotu na hraní, a v noci nižší teplotu na spaní? Pro topit celý den v ložnici, když tam jsme pouze v noci? Proč topit v noci v obýváku, když tam nikdo není? Prostě si pro každou místnost jednoduše na týdenním termostatu nastavíte vhodný topný režim.

Princip regulace podlahového topení

V každé místnosti je namontován jednoduše obslužný týdenní prostorový termostat (vhodný typ), od kterého vedou vodiče do sběrnice regulace. Sběrnice ovládá elektrotermické hlavice, které jsou namontovány v rozdělovačích podlahového topení. Sběrnice zároveň zapíná zdroj tepla (kotel a pod.) v okamžiku, kdy je požadavek alespoň od jednoho termostatu.

S regulací teplototy v jednotlivých místnostec s podlahovým vytápěním máme několikaleté zkušenosti a výhradně kladnou zpětnou odezvu od zákazníků. Nevěřte proto názorům neznalých topenářů, budou-li tvrdit, že je to zbytečné. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že je to zbytečné, zeptejte se ho jak zajistí, aby bylo každý den po celou topnou sezónu (ať mrzne či nemrzne, ať svítí slunce či nesvítí) v obýváku 22 °C, v koupelně 24°C, v dětském pokoji přes den 22°C a v noci 19°C, v nepoužívaném pokoji 15°C...

Stejně mylný je i názor, že je to zbytečně složité. Ve skutečnosti je to až primitivně jednoduché a obsluha spočívá pouze v nasavení jednoduše obslužného týdenního prostorového termostatu. Žádné složité speciální regulátory, či dokonce nastavování přes počítač!

Upozornění

Již ve fázi hrubé stavby je zapotřebí specifikovat elektrikářům jaké vodiče, odkud a kam je nutno připravit. My za Vás tuto starost převezmeme a požadavky na připravenost elektro si s nimi v předstihu vyjasníme. Předejdeme tím následnému sekání drážek v již hotových omítkách, ke kterému často dochází pouze proto, že to nějaký topenář neřešil. Ušetříme Vám proto nejen provozní náklady ale i zbytečné investice.

Bezdrátové řešení v již hotových budovách

Pokud již máte stávající podlahové vytápění a na regulaci se jaksi pozapomnělo, nezoufejte. Existuje bezdrátový systém. Do každé místnosti se dá bezdrátový termostat, který vysílá signál do přijímače sběrnice. Sběrnice poté pomocí elektrotermických hlavic ovládá jednotlivé topné okruhy. Investičně je to sice dražší než vodičové provedení, ale úsporný provoz a tepelnou pohodu i bezdrátové řešení zajistí stejně dobře.