• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Jak funguje tepelné čerpadlo?

05.03.2016

Pro toho, kdo uvažuje o tepelném čerpadle, je jeho rozhodnutí do jisté míry závazkem téměř na celý život. Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo, respektive celá instalace, je investičně poměrně náročné a jeho funkci se zpravidla podřídí i návrh otopné soustavy, hraje volba systému zásadní roli.

Budoucí vlastník tepelného čerpadla je konfrontován s reklamními hláškami firem, jakých topných faktorů jejich tepelná čerpadla (zpravidla to ovšem bývá jediný typ) dosáhla na zkušební stolici. Zcela evidentní je "souboj" firem, zabývajících se tepelnými čerpadly vzduch/voda proti výrobcům tepelných čerpadel systému země/voda. Obdobně se snaží prosadit systémy s přímým vypařováním, nebo dokonce další extrém - i s přímou kondenzací, kdy v podlahovém topení necirkuluje voda, ale chladivo. Do tohoto rozhodování dále vstupují internetové diskuze, kde se čile debatuje o tom, jak "to" komu topí či netopí, nebo zda je nutné použít akumulační zásobník i v případě podlahového vytápění apod. Najít v této změti informací správné technické řešení je pro laika (a často i pro odborníka) velmi obtížné a hlavně, jak již bylo řečeno, prakticky závazné na (téměř) celý život.

Asi nejobjektivnější obrázek poskytují testy tepelných čerpadel různých systémů přímo v reálném provozu, kdy jsou nainstalována a provozována v rodinných domech. V sousedním Německu byly v poslední době publikovány dva plošné testy instalací tepelných čerpadel. Výsledkem bylo zejména stanovení ročního topného faktoru (tzv. JAZ - Jahresarbeitszahl), což je poměr roční dodávky energie na vytápění (kWh) k celkové spotřebované elektrické práci (kWh, kompresor + dotopový zdroj + regulace + oběhové čerpadlo primární strany + případně ventilátor a režim odmrazování výparníku u tepelného čerpadla vzduch/voda). Dále byl v souvislosti s výsledky posuzován vliv na životní prostředí z pohledů emise CO2. Všeobecně platí , že v soustavě s ročním topným faktorem menším než 3 je přínos pro ochranu životního prostředí (z hlediska emise CO2) vzhledem k současné skladbě výroby elektrické energie velmi sporný.