• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Levné tepelné čerpadlo

05.03.2016

Chcete investovat do tepelného čerpadla, ale rozpočet není příliš velký? Pojďme si ukázat dva typy tepelných čerpadel, které vás finančně nezruinují. A přesto budou fungovat.

Již na první pohled jsou některé typy tepelných čerpadel velmi nákladnou investicí, zvláště tam, kde jejich instalace vyžaduje hloubkové vrty. Samotný princip přenosu tepla z neomezeně dostupných zdrojů je investičně zajímavý. Naštěstí lze využít tepelných čerpadel typu vzduch/voda nebo země /voda s plošnými kolektory, tedy bez nutnosti vrtů.

Tepelná čerpadla vzduch/voda – dostupná cena pro každého

Jsou-li hlavním požadavkem nízké pořizovací i provozní náklady, je tepelné čerpadlo vzduch/voda nejlepší variantou.

Tepelná čerpadla vzduch/voda jsou u nás velmi oblíbená.

K jejich popularitě nahrávají čtyři věci – pořizovací cena je dostupná, instalace je nenáročná, provozní náklady jsou nízké a Česká republika má ideální klimatické podmínky pro provoz těchto zařízení,

Tato zařízení navíc mohou být v provozu po celý rok, bez odstávek a bez náročné údržby. Ekologicky smýšlející zájemce také většinou nadchne myšlenka, že spotřebovávané teplo ze vzduchu je do životního prostředí v podstatě opět vráceno tepelnými ztrátami domu.

Tepelná čerpadla vzduch/voda se vyrábějí ve třech variantách, podle umístění výměníku pro chladivo a topnou vodu.
  • Kompaktní jednotky s výměníkem ve venkovní jednotce jsou velmi jednoduché na instalaci, ale přináší s sebou problémy např. při velkých mrazech.
  • Alternativní řešení má naopak vše zabudováno ve vnitřní jednotce, vzduch je přiváděn a odváděn vzduchotechnickým potrubím. Nároky na prostor technologické místnosti a menší výkonové řady čerpadel jsou proto zajímavé jen pro některé.
  • Jako ideální řešení, které kombinuje obě předchozí technologie, jsou tzv. split jednotky – dvě samostatné části jsou propojeny chladivovým potrubím. Výměník je umístěn uvnitř objektu.
Tepelná čerpadla země/voda – plošné zemní kolektory

Máte-li k dispozici velký pozemek, je dobré porovnat výhodnost řešení také s nabídkou plošných kolektorů. Jejich instalace je nenáročná (zvláště u novostaveb, kde zahrada bude teprve zakládána), provozní náklady nízké.
Zdrojem tepla je sluneční záření. Během topné sezóny kolektory sbírají" teplo, které se naakumulovalo do země. Pokud je systém dobře spočítán a navržen, jsou obavy některých lidí z vyčerpání tepla nebo z vlivu kolektorů na vegetaci zbytečné.