• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Nejlepší tepelná čerpadla

14.04.2016

Při porovnání tepelných čerpadel se systémy země-voda x vzduch-voda často slyšíme, jak špatnou volbou jsou tepelná čerpadla vzduch-voda oproti jiným systémům a tento článek má ukázat, že není všechno tak černobílé a jednoznačné.

Pokud už někdo funkční vrt, nebo zemní kolektor vlastní, má pro tepelné čerpadlo to nejlepší, co může mít. Pokud ho má navíc zaplacený, tak se má. Účinnost je stále u tohoto systému ta nejlepší, jaká se u vytápění tepelnými čerpadly přes zimu dosahuje. COP se uvádí 4, někde dokonce 5. Zde pozor samozřejmě na to, co COP znamená a jaká je u něho případně „poznámka"(např. 7/35). Do COP se pak přísně vzato nezapočítávají "vedlejší žrouti" energie, jako např. oběhové čerpadlo primárního okruhu vrtu, nebo zemního kolektoru. Vzhledem k tomu, že pohon kompresoru u běžného domu se pohybuje mezi 2-5kW, je např. 500W oběhové čerpadlo významný "žrout". Okruhem je potřeba prohnat obvykle přes 3-6 tis. litrů nemrznoucí směsi (vizkóznější než voda) za hodinu potrubím o délce v řádu stovek metrů a to něco stojí.

Porovnání provozních nákladů tepelných čerpadel systému země-voda a vzduch -voda

Obecně přesto můžeme říci, že systém země-voda může mít průměrnou účinnost topení kolem 3,5-4,5; zatímco systém vzduch-voda mezi 3-3,7. Rozdíl většinou vyhodnotíme na první pohled tedy jako značný. Co to ale ve skutečnosti znamená?

Domek s tep. ztrátou 11kW pro Trutnov potřebuje 27MWh tepelné energie za rok. Když bude původní zdroj elektřina , topný olej nebo PB, budou náklady mezi 65-80 tisíci Kč/rok. Při účinnosti tepelného čerpadla 4,5 budou pak náklady za 6MWh 16500,-Kč, při účinnosti 3,5 pak 21200,-Kč. To je rozdíl 4700,-Kč za rok mezi jednotlivými systémy tepelných čerpadel. Rozdíl tedy asi 6-7% v úsporách z původních nákladů. To už se tak značné nezdá. Vrt 2x60m na tento dům bude stát cca 100-120tis. Návratnost pořízení vrtu je tedy přes 20let. Cena samotných tepelných čerpadel je v podstatě stejná a oba systémy se liší v zásadě cenou vrtu. Tepelné čerpadlo se pak vrátí mnohem dříve, jak za 20 let. V našem ukázkovém případě by při pořizovací ceně kolem 220.000,-Kč byla návratnost asi 4-5let. Většinou podle druhu původního zdroje je Korund - Tepelné čerpadlo šetří energiinávratnost mezi 4-7 roky.

Oba systémy tepelných čerpadel šetří značnou část původních nákladů

Je zde vidět zásadní rozdíl, že teplené čerpadlo ať už vzduch-voda, nebo země-voda ušetří v každém případě poměrně značnou částku z té původní našeho příkladu - mezi 65-80 tisíci Kč/rok. Zde by to bylo 48.500,- až 63.500,-Kč v případě země-voda a 43.800,- až 58.800,-Kč u systému vzduch-voda. Ale současně se už neprojeví až tak markantní rozdíl v úsporách mezi jednotlivými systémy země-voda x vzduch-voda, ačkoli cena vrtu zvedne náklady na pořízení o 50%. Z toho vyplývá, že návratnost investovaných peněz u tepelného čerpadla se systémem vzduch-voda bývá kratší než u systému země-voda.

Z tohoto důvodu jsou systémy tepelných čerpadel vzduch-voda oblíbeny, ačkoli nedosahují stejných hodnot účinnosti, jako tepelná čerpadla se systémem země-voda. Jsou samozřejmě různé aspekty, které mohou zásadně ovlivnit výše uvedený výpočet oběma směry, ale ve skutečnosti jsou rozdíly úspor obou systému mnohdy ještě menší, zvláště pokud je kvalitní invertorové tepelné čerpadlo vzduch-voda používáno celoročně pro ohřev teplé vody, kdy venkovní teplota v létě je mnohem vyšší, než je teplota vrtu a tedy účinnost systému vzduch-voda je v létě dokonce podstatně vyšší než země-voda. Zásadně pak výpočet ovlivní ohřev bazénu. Pak se systém vzduch-voda stane celoročně dokonce i účinnějším.  

Zemní kolektor

Se zemním kolektorem je pak situace jiná, ale ne vždy je pro kolektor dostatek místa. Jeho pořizovací cena je nižší než vrt a neovlivní tolik pořizovací cenu celého systému. Přitom účinnost je v zásadě stejná. Pokud máme možnost položení zemního kolektoru, je to dobrá volba se svými výhodami i nevýhodami. Příkon oběhového čerpadla zemního kolektoru, který bývá v kombinaci s nemrznoucí viskózní směsí i několik set Watů, však účinnost významně ovlivňuje a většinou (v zásadě nikdy, protože se to nemusí) se s ním moc nepočítá a vidí se jen to krásné katalogové číslo účinnosti až 1:5.

Co si vzít s porovnání systémů tepelných čerpadel

Není dobré říkat kategoricky co je dobré a co špatné řešení. Je potřeba vzít v úvahu mnoho konkrétních podmínek dané instalace, možnosti investorů, způsob využití tepelného čerpadla atp.  Často však slyšíme, jak špatnou volbou jsou tepelná čerpadla vzduch-voda oproti jiným a tento článek měl ukázat, že není všechno tak černobílé a jednoznačné a zkušenosti to dosvědčují.