• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Provozní náklady tepelného čerpadla

03.03.2016

Na internetu i mezi odborníky je stále mnoho debat o efektivitě systému tepelných čerpadel. Abych jsme vnesli trochu reálných hodnot k očím a uším těch, které zajímá budoucnost vlastních rodin a rodinných fixních nákladů, uveřejňujeme reálné hodnoty provozu systému tepelného čerpadla a celé domácnosti.

Shrnující popis

Objekt:                              rodinný dům - 123 m2, vytápěno tepelným                                           čerpadlem

Tepelná ztráta objektu:       6,0 kW (z projektu)

Tepelné čerpadlo:               země-voda výkon - 5,8 kW

Primární okruh:                  hlubinný vrt - 112,0 m

Tamponáž:                        termosměs - 2,0 WmK


Proč je zemní tepelné čerpadlo efektivní

Uvedená tabulka obsahuje hodnoty odečtů měřidel vždy ke konci daného měsíce. Je uveden vysoký tarif a nízký tarif. Z tabulky je patrné, že spotřeba tepelného čerpadla je do 7 tis Kč/rok na vytápění a přípravu teplé vody (a to nešetříme).

Zásadní je potom spotřeba domácnosti. Pokud bychom jako domácnost vytápěli jiným zdrojem (plyn, uhlí, dřevo) jen samotná faktura za elektřinu by pro nás představovala fix ve výši 24.700,- Kč/rok bez vytápění !

Nyní je naše roční platba za elektřinu do 22.000,- Kč/rok, včetně velmi komfortního vytápění, nadmíry teplé vody a zdarma příjemného chlazení v letních měsících. To vše navíc bez práce a starostí.