• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Tepelná čerpadla Panasonic

05.03.2016

Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea můžeme doporučit jednak do novostaveb, ale i pro náhrady stávajících elektrokotlů, u nichž je drahý provoz co do spotřeby elektrické energie. Desítky referenčních montáží po celé ČR letos prověřily kvalitu tepelných čerpadel Panasonic a věříme, že si najdou cestu i k Vám.

Základní princip a komponenty tepelného čerpadla

Principiálně se jedná o tepelné čerpadlo systému vzduch-voda využívající energii z venkovního vzduchu, která se předává ve formě vody pro vytápění domu a přípravu teplé vody.

Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea dodáváme nejčastěji v provedení SPLIT, což znamená, že se skládá z venkovní jednotky a z vnitřního hydroboxu propojeného chladivovým potrubím. K vnitřnímu hydroboxu je pak možné dopojit zásobník na TV (ohřev teplé vody). Dělené SPLIT provedení tepelných čerpadel Panasonic Aquarea je nabízeno ve výkonových řadách 7, 9, 12, 14 a 16 kW topného výkonu a to buď pro napájení 230 V nebo 400 V.

Vnitřní jednotka Panasonic Aquarea - hydrobox

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla Panasonic, nazývaná též hydrobox, je dodávaná ve výkonových řadách 7 kW, 9 kW, 12 kW, 14 kW a 16 kW. Je možné volit v provedení 230 V nebo 400 V.

Vnitřní hydroboxy ve výkonech 7 kW a 9 kW jsou vybaveny standardně záložní 3 kW elektro patronou. Tyto výkony doporučujeme a dodáváme v provedení elektrického napájení na 230V.

Vnitřní hydroboxy ve výkonech 12 kW až 16 kW jsou podle způsobu napájení vybaveny buď elektro patronou 6 kW (2 x 3 kW) v případě elektro napájení z 230 V. U modelů na 400 V jsou osazeny elektro patrony o výkonu 9 kW (3 x 3 kW).

Hydrobox Panasonic o výkonu 9 kW v provedení 230 V se zabudovaným dohřevem 3 kW. Hlavní elektrické přívodní kabely jsou vždy vedeny od domovního elektrického rozvaděče přímo k hydroboxu, který je osazen proudovými chrániči. Z fotografie je patrné, že spínání elektro patron nezajišťují stykače, jak je tomu například u tepelných čerpadel Daikin Altherma. Tepelná čerpadla Panasonic využívají pro spínání polovodiče a relátka. Z tohoto důvodu je provoz hydroboxu tepelného čerpadla Panasonic Aquarea velice tichý.

Zásobníky Panasonic TV na teplou vodu

Zásobníky na teplou vodu jsou v nerezovém provedení o objemech 200 a 300 litrů. Zásobník je vždy vybaven 3 kW elektropatronou a dvojím bezpečnostním teplotním spínačem, který je možné přímo elektronicky zapojit na svorkovnici hydroboxu a hlídat tak přehřátí zásobníku.

Venkovní jednotka Panasonic Aquarea

Venkovní jednotka je vybavena invertorovým kompresorem Panasonic a podle topného výkonu je buď v provedení jedno vrtulovém nebo dvou vrtulovém. Tepelná čerpadla o výkonu 7 kW a 9 kW jsou jednovrtulová. Tepelná čerpadla o výkonu 12 kW až 16 kW jsou dodávána jako dvouvrtulová.
Co musíme na tepelných čerpadlech Panasonic Aquarea ocenit, je způsob odtávání venkovní jednotky. Během letošní dlouhé zimy a všech klimatických podmínek od -10 °C až po +5 °C jsme měli možnost testovat právě způsob odtávání na desítkách lokalitách a při různých venkovních teplotách. Závěrem lze jednoznačně konstatovat, že Panasonicu se způsob dokonale povedl a nebyla žádná reklamace na zamrzlé tepelné čerpadlo. Výhodou je, že do jednotky není nutné instalovat topný kabel pro ohřev spodní vany jednotky, jak tomu bylo například u konkurenčních výrobků Daikin Altherma, kdy se musel kabel dodatečně doplňovat a několikrát jsme řešili namrzání jednotky.

Ovládání tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

Tepelné čerpadlo je vybaveno ekvitermní regulací. Nastavení ekvitermní křivky se provádí přímo na hydroboxu vnitřní jednotky Panasonic Aquarea. Z praxe lze říci, že ovládání a nastavování parametrů je velice intuitivní oproti zkušenostem s jinými výrobci. V ovládání je možné nastavit ekvitermní spínání, požadované teploty topení a pro zásobník TV, spínání elektro patron a v neposlední řadě týdenní časové programování. Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea je vybaveno i vlastní autodiagnostikou případných poruch.