• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Tepelná čerpadla Plzeň

09.03.2016

Plzeň je jedním z míst, kde může spolehlivé tepelné čerpadlo ušetřit peníze i Vám. Kontaktujte nás a dozvíte se více.

Tepelné čerpadlo země-voda nebo vzduch-voda.

Zatímco „nevýhodou“ čerpadel „vzduch-voda“ je jejich horší efekt při nejnižších teplotách, „nevýhodou“ čerpadel „země-voda” je jejich horší efekt při časově delším období vyšších teplot. Přitom „nevýhoda“ čerpadel „vzduch-voda“ se může v převážné míře eliminovat použitím měniče elektrického proudu a napětí (invertoru) zvyšováním otáček i výkonu kompresoru při nižších teplotách. Pak tedy jednoznačně začíná být na tom lépe tepelné čerpadlo vzduch-voda. 


Důvodem existence tepelných čerpadel bez invertorů je nedostatek flexibility výrobních závodů a dále pak zajisté i konzervativizmus. Některé firmy i projekční kanceláře používají zaběhlé postupy dlouhá léta a když se jich někdo zeptá, proč to či ono nejde jinak, odpoví: "To se tak nedělá, to se dělá takto: ..." a podobně. Tyto cesty ovšem nezlepšují efektivitu a úspory. Jsou jen v zájmu konzervativních myšlenek. Vývoj a cena invertorů je dnes na takové úrovni, že je nesmyslné je nepoužít v tepelném čerpadle. Specielně DC-invertorů (měničů na stejnosměrný proud). DC-invertory jsou na tom v účinnostech tepelných čerpadel ještě lépe, než AC-invertory (měniče na střídavý proud). Tepelná čerpadla se bez invertorů neobejdou.


Invertorem je možné plynule regulovat výkon tepelného čerpadla - stroje jako takového. Důsledkem změny otáček kompresoru, a tím i průtočného množství chladiva, které se v chladivovém okruhu pohybuje, je vznik potřeby přesného řízení expanzního ventilu. Použití elektronicky ovládaného expanzního ventilu se sofistikovaným řízením, které zároveň zvyšuje účinnost, se stává nezbytností.


O tom, že tepelné čerpadlo vzduch-voda prožívá nejhorší časy z hlediska tvorby námrazy při teplotách kolem nuly je asi každému jasné. Takových dnů je ale v topné sezóně hodně. Mlhy, vlhký vzduch, teplota výparníku lehce pod nulou, to jsou skvělé podmínky pro tvorbu námrazy na výparníku.
To je ale škoda, protože tepelná ztráta domu je ještě při těchto teplotách relativně nízká a tepelné čerpadlo nemusí tak jet naplno, mělo-li by frekvenční měnič a mohlo ubrat. Co se stane při nižších otáčkách kompresoru, tedy při nižším využívání výparníku? Výparník bude naddimenzován, tím i teplejší a námraza se tedy bude tvořit výrazně pomaleji.
Nejlepší však je z hlediska účinnosti ten fakt, že se sníží počet cyklů odtávání, které představují z hlediska celoročního topného faktoru děj značně negativní. Z hlediska efektivity je důležitá vyšší účinnost = předimenzovaný výparník + tepelné čerpadlo.