• slidebg1



20let-zkusenosti

NOVINKY

Tepelná čerpadla vzduch-voda

02.03.2016

Vybrat si zodpovědně kvalitní tepelné čerpadlo vzduch-voda je dnes opravdu velký oříšek. Laik v podstatě nemá šanci rozlišit, která tepelné čerpadlo vzduch/voda je kvalitní a které značce tepelných čerpadel se raději vyhnout. Zde je několik základních bodů, podle kterých se při výběru tepelného čerpadla vzduch/voda můžete orientovat.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je výhodné použít u všech typů domů s těmito dvěma výjimkami:

  • Pokud máte možnost položit do zahrady plošný kolektor, je lepší použít systém země/voda. Za stejné peníze získáte přibližně o 33 % nižší spotřebu elektřiny a mnohem delší životnost než u tepelného čerpadla vzduch/voda .
  • Pokud dům leží v horské nebo podhorské oblasti, je lepší použít také systém země/voda. Tepelná čerpadla vzduch/voda, zde budou mít díky nízkým teplotám vzduchu vysokou spotřebu elektřiny.
Jaký výkon tepelného čerpadla vzduch/voda potřebuji?

Výkon tepelného čerpadla vzduch/voda by měl pokrývat 50 až 100 % tepelné ztráty při nejnižší místní výpočtové teplotě. Pokud má váš dům tepelnou ztrátu 10 kW při -15°C, mělo by tepelné čerpadlo mít výkon 5 až 10 kW (při parametrech -15/55 pokud máte v domě radiátory, nebo -15/45 pokud máte v celém domě podlahové vytápění). Tyto údaje dodavatelé často tají, ale nebojte si je v případě pochybností vyžádat.

Jak má být řešen ohřev teplé vody?


Existují dva způsoby ohřevu teplé vody. První je celoroční ohřev teplé vody přímo tepelným čerpadlem a druhý způsob je předehřev tepelným čerpadlem (nejčastěji v akumulační nádrži) a následný dohřev v elektrickém bojleru. Důrazně doporučujeme vybírat tepelná čerpadla vzduch/voda, která umí celoroční ohřev teplé vody!

Je lepší tepelné čerpadlo vzduch/voda s frekvenčně řízeným kompresorem (inverter) nebo on-off kompresorem? 

  • On-off kompresory umí pracovat jen v režimu zapnuto/vypnuto. Aby se vyrovnalo množství vyráběného tepla s tím, co právě dům potřebuje, musí se použít akumulační (taktovací) nádoba. Frekvenčně řízený kompresor umí přizpůsobit výkon aktuální potřebě tepla pro vytápění domu a taktovací nádobu obvykle nepotřebuje.
  • Spotřeba energie: Kvalitní invertorová tepelná čerpadla, mají výrazně vyšší sezonní topný faktor SCOP a tedy i nižší spotřebu elektřiny než tepelná čerpadla s on-off kompresory.  
  • Životnost: Výhodou frekvenčně řízených kompresorů je menší počet startů a to, že větší část roku pracují na nižší než nominální výkon. Díky tomu, ale musí být v provozu zhruba trojnásobně delší dobu než standardní kompresory, což jejich životnost naopak zkracuje. Stejně tak se kompresory výrazně opotřebovávají, když musí pracovat část roku na minimální a část roku na maximální výkon. Selským rozumem lze odvodit, že životnost obou typů kompresorů bude velmi podobná, i když každý typ kompresoru bude opotřebováván z jiného důvodu.
  • Náklady na servis: Stále platí pravidlo – čím méně součástek, tím menší riziko poruchy a menší náklady na servis. Zde je potřeba počítat s tím, že tepelná čerpadla vzduch/voda s frekvenčně řízenými kompresory mají výrazně více elektronických a mechanických součástek. U mnoha frekvenčně řízených tepelných čerpadel v provedené split je i zhruba dvojnásobné množství chladiva a musíte počítat s náklady na povinné revize chladícího okruhu.
  • Hlučnost: Hlučnost u on-off kompresorů se v průběhu roku zásadně nemění. U tepelných čerpadel s inverorem je hlučnost při nízkých otáčkách relativně nízká, ale při nominálních a zvláště při maximálních otáčkách je hlučnost výrazně vyšší

Jakou potřebuji regulaci?


Pro tepelné čerpadlo vzduch/voda potřebujete ekvitermní regulátor, který bude v závislosti na venkovní teplotě upravovat teplotu topné vody v tepelném čerpadle. V žádném případě nenechte řídit tepelné čerpadlo vzduch/voda jen termostatem. Cenové nabídky se také hemží různými systémy s možností dálkového ovládání tepelného čerpadla přes internet, ethernet atd. Pokud nejste počítačový fanatik, takovéto ovládání nebudete u běžného rodinného domu k ničemu potřebovat.