• slidebg1
bezkontaktni-poradenstvi15let-zkusenosti

NOVINKY

Účinnost tepelného čerpadla

03.03.2016

Jedním z běžných argumentů pro volbu tepelného čerpadla je také jeho bezúdržbovost. Tepelná čerpadla jsou skutečně prakticky bezúdržbová. I u tepelného čerpadla, stejně jako u téměř každé jiné věci, platí, že pokud se o něj budete správně starat, budete mít vše správně nastaveno, bude vám sloužit ještě lépe a ještě úsporněji.

Začínáme u návrhu

Tepelné čerpadlo bez problémů funguje za předpokladu, že byl správně zvolen výkon tepelného čerpadla ve vztahu k tepelné ztrátě domu. Správné dimenzování tepelného čerpadla doplněné o přesně a vhodně nastavené podmínky spínání bivalentního/záložního zdroje tepla zajistí maximálně efektivní provoz (nejen) tepelného čerpadla. Proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost při volbě dodavatele nejenom na výběr vhodné technologie, ale také na odbornost dodavatele. 

Správně zvolený výkon tepelného čerpadla

Rozhoduje nejen o ekonomice provozu, ale také o jeho chování v provozních podmínkách. Přímo také ovlivňuje jeho životnost. O tuto část se stará plně dodavatel v rámci prvotního návrhu technického řešení. 

Shrnutí
  • Je-li správně zvolen výkon tepelného čerpadla vzhledem k tepelným ztrátám objektu, bude tepelné čerpadlo pracovat s vyšší účinností. Tento bod zajišťuje dodavatel v rámci návrhu technického řešení.
  • Tepelná čerpadla jsou v zásadě bezúdržbová zařízení. 
  • Údržbu vyžaduje otopná soustava. Pro maximalizaci účinnosti tepelného čerpadla je vhodné dbát zejména na pravidelné čištění filtru a odvzdušňování. 
  • Dobře nastavená regulace tepelného čerpadla, zejména pak teplota topné vody, zvyšuje účinnost tepelného čerpadla. 
  • Je důležité, aby řídicí systém umožňoval komfortně uživateli nastavit všechny parametry a bylo v silách i laika tak spolehlivě učinit.
  • Při výběru tepelného čerpadla vždy zjistěte, jestli jsou u tohoto zařízení nutné každoroční servisní prohlídky. Pokud ano, ověřte si, jaká je jejich cena. Předejdete tak nemilým překvapením.